775 706 010
V pracovní dny od 10 do 18 hodin
Ebook

E-book ke stažení

Jak si vybrat nejen typový rodinný
dům

Za hodinu se naučíte vše
potřebné, čemu se
beztak nevyhnete.

Jak srovnávat výnosnost investic do bytů

Tomáš Prčík, 30. 6. 2020

Uvažujete o více možnostech investic do bytů a hledáte vhodnou cestu, jak objektivně srovnat jejich výnosnost? Nebo chcete investici do bytu srovnat s investicí do akcií, na kterou byste si nemuseli brát hypotéku?

Vhodné měřítko pro porovnávání investičních příležitostí je tzv. vnitřní výnosové procento, zvané také vnitřní míra výnosnosti, anglicky internal rate of return.

Právě na vnitřní míře výnosnosti jsme postavili naši malou excelovou aplikaci, kterou si můžete na této stránce stáhnout.

S hypotékou, nebo bez hypotéky

Uveďme si malý příklad. Dejme tomu, že máte jeden milion korun v hotovosti. Můžete si k němu buď vzít hypotéku čtyři miliony a koupit si investiční byt v Praze, který Vám bude měsíčně vynášet na nájemném třeba 12 000 korun čistého. A můžete očekávat, že jeho cena poroste rychleji, než cena bytu koupeného v nějakém malém městě.

Nepříjemností ale je právě ona zmíněná hypotéka. Co když půjdou ceny bytů dolů? Hodnota Vašeho majetku se bude snižovat, ale Váš dluh ne.

Psychicky mnohem méně náročné proto je pořídit si byt v nějakém menším městě  bez hypotéky. Ten by Vám měsíčně vydělával řekněme 5 000 Kč čistého. Jeho cena by v budoucnu ale nejspíš nerostla tak rychle, jako cena bytu v Praze. Více o tom se dozvíte například zde.

Která z výše uvedených investic je výhodnější?

Pomoct s výpočtem a srovnáváním investic do bytů Vám může Výpočet výnosnosti investic do bytu.