775 706 010
V pracovní dny od 10 do 18 hodin
Ebook

E-book ke stažení

Jak si vybrat nejen typový rodinný
dům

Za hodinu se naučíte vše
potřebné, čemu se
beztak nevyhnete.

Kolísají ceny bytů v centru více, než na okraji?

Tomáš Prčík, 11.9.2016

Je výhodnější investovat do nemovitosti v luxusnějších částech města, nebo spíše do průměrných lokalit?  

Ve světových realitních učebnicích se často uvádí, že ceny nemovitostí v luxusních lokalitách sice nerostou tak rychle, zato jsou jejich ceny stabilnější (neklesají tak rychle) v období hospodářské recese.

Protože už dnes máme přece jen nějaký časový odstup od krušného roku 2008 (byť se zdá, že ne zdaleka všechny problémy jsou zažehnány), chtěli jsme si ověřit, jak toto pravidlo fungovalo v Praze na údajích za léta 2005 až 2013.

Data jsme si nechali zpracovat od ČSÜ v rámci výzkumu podle knihy The Demographic Cliff pro startovní nemovitosti (byty do 50 m2) a rodinné (nad 70 m2).

Nemovitosti v Praze jsou v rámci výzkumu rozděleny do pěti oblastí podle vzdálenosti od centra (oblast 1 = centrum, oblast 5 = periferie).

Výsledky vidíte na grafech.

 

Výsledek

Výsledek? Jak jsme byli upozornění pracovníky ČSÚ, jsou výsledky ovlivněny příliš malým souborem dat, což interpretaci značně komplikuje.

Náš výzkum tedy „poučku“, že je vhodnější nakupovat nemovitosti v luxusnějších lokalitách (v případě Prahy v centru), chceme-li klidnější cenový vývoj, a na periferii, chceme-li rychlejší růst, nepotvrdil).

Ukázal spíše, jak nedůvěryhodné mohou být podobné statistky zveřejňované pro ještě mnohem menší oblasti (okresní města, atp.).